Önemli Gün ve Geceler

Çocukların Bayramı 23 Nisan nedir?

23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı Türkiye ve Kıbrıs’ın bayram günlerinden sadece bir tanesidir. 23 Nisan Türkiye’de kutlanan eşisiz günlerden bir tanesidir. 23 Nisan Atatürk tarafından dünyanın bütün çocuklarına armağan ettiği özel bir gündür.

Kurtuluş savaşının ardından, 23 Nisan 1920’de meclisin bir araya gelmesi ve Osmanlı’nın ardından demokratik ve laik bir cumhuriyetin kurulması anlamına da gelen 23 Nisan, Lozan antlaşmasının ardından, yeni devletin kurma görevinin temelini attı. Osmanlı devletinin ardından yeni meclisin kurulması ile Atatürk ve arkadaşları modern bir Türk devletini önümüzdeki 8 yıl boyunca kurdu. Bu 8 yıl boyunca kapsamlı reformlar gerçekleştirildi. Bu özel gün Atatürk tarafından çocuklara armağan edilerek, bir anlamda devletin geleceği çocuklara emanet edildi.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Nedir?

Türkiye’de her yıl 23 Nisan ulusal bir tatil günü olarak kutlanır ve okullar tatil edilir. Ortaokul ve Liseler ülkede bulunan büyük stadyumlarda bir araya gelerek eğlence düzenlenir. Bu törenler neredeyse bir hafta boyunda devam eder. Bu özel günde devletin resmi kurumlarında bulunan makamlara, çocuklar geçici olarak geçer ve temsili bir görev değişimi yaşanır. Ülkenin Cumhurbaşkanı, Başbakanı ve bakanları koltuklarını çocuklara temsili olarak emanet eder. Milletvekili koltuklarına da geçen çocuklar için o gün Türkiye Büyük Millet Meclisinde özel oturum düzenlenir. Son yıllarda Tirkiye’de bu konu ile ilgili yetkililerin de yoğun çalışmasıyla, tüm dünyadaki çocuklar o gün özel olarak Türkiye’ye gelmektedir. Bu şekilde gelen çocuk grupları Türk konuk evlerinde kalır ve Türk öğrencilerle iletişime geçerek bilgi alışverişinde bulunur. Ülkelerin kültürleri arasında etkileşim yaşanır. Yabancı ülkelerden gelen öğrenciler de TBMM’de düzenlenen özel oturuma konuk olarak katılır.

23 Nisan uluslararası toplum tarafından da benimsenmiş ve UNICEF tarafından bu gün uluslararası çocuk günü olarak ilan edilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir