Diğer Tatil Günleri

Sömestr Bilmecesi eşittir 15 Tatil

Öğrenciler tatile kavuşuyor. Yaklaşık on altı gün olan ara yıl tatili başlıyor. Öğrenciler bütün bir dönemin yorgunluğunu bu tatilde atacak. Daha ilk dönemin ortasındayken öğrenciler 15 tatil ne zaman başlayacak diye sormaya başlamışlardı. Şuan ilkokul, ortaokul ve liselerde son sınavlar düzenleniyor. Ardından karneler alınacak ve öğrenciler 16 gün sürecek bir tatil sürecine girecek.

Uzmanlar yaptıkları açıklamalarda kötü karneye ceza verilmemesini öneriyor. Maalesef ülkemizde öğrenciler arası gereksiz aile yarışmalar mevcut. “Onun çocuğu takdir aldı bizimki neden teşekkür aldı.” gibi sorularla çocuklara resmen işkence edilmektedir. Bu gibi durumlarda çocuklarınıza ceza vermek yerine, daha iyisini yapabilmeleri için neler yapmaları gerektiği çocuklara güzel bir dille anlatılmalıdır. Aksi takdirde çocuk üzerinde oluşturulacak olumsuz bir durum, çocuğun geleceğini kötü şekilde etkileyebilmektedir. Bir çok öğrenci karne günü eve gidince ailesinin yüzüne nasıl bakacağı yönünde travmalar yaşamaktadır. Şunu bilmelisiniz ki, karnesi kötü olan çocuk zeki değildir diye bir kura bulunmamaktadır. Çünkü karne sadece o derslerin sınavında neler yapabildiğini ölçen bir testtir. Dolayısı ile karnesi her ne kadar zayıf olsa da bir çocuk diğer karnesi iyi olan ve takdirler alan öğrencilerden çok daha zeki olabilmektedir.

Değer Verin Başını Okşayın

Öğrenci eve geldiğinde her ne kadar zayıf olursa olsun ona değer verdiğinizi gösterin. Her çocuğun ilgi alanı farklıdır. Hatta ders çalışma yöntemleri bile farklıdır. Bu nedenle Bunun farkına vararak çocuğunuzu yönlendirin. Her ne kadar zayıf karne ile gelse de kendisinin daha önemli olduğunu ona hissettirin. Ona gösterdiğiniz sevginin karne ile kısıtlı olmadığını, isterse bütün dersleri zayıf olsa bile onu sevdiğinizi ve değer verdiğinizi hissettirin.

Başka Çocukların Başarılarını Örnek Göstermeyin

Her veli kendi çocuğuna komşusunun veya akrabasının çocuğunu örnek göstermemesi gerekir. Bu örnek çocuk üzerinde stres ve baskı oluşturabilmektedir. Şu da bir gerçek ki ülkemizde bir çok aile kendi çocuğunun karnesinin kötü olması halinde başka öğrencileri örnek gösteriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir